Solis EverCore 261 kWh: ce înseamnă 125 kW, MPPT și STS
Un sistem de stocare comercial nu se alege numai după numărul de kWh. Pentru o hală, un magazin, un atelier sau o clădire de birouri contează simultan energia bateriei, puterea invertorului, profilul de consum, puterea fotovoltaică, sarcinile care trebuie menținute la căderea rețelei și modul de comutare. Solis EverCore 261 kWh este un exemplu util deoarece reunește bateria, invertorul hibrid, funcțiile fotovoltaice, STS-ul și sistemul de management al energiei într-o soluție integrată.
În fișa tehnică oficială, configurația este identificată prin 261,2 kWh energie nominală și 125 kW putere nominală a invertorului. Aceste două valori nu exprimă același lucru: kWh arată cantitatea de energie, iar kW arată viteza cu care sistemul o poate furniza sau absorbi, în limitele întregii instalații.
Răspuns direct: are MPPT și STS?
Da. Configurația EverCore 261 kWh / 125 kW are intrare fotovoltaică cu 10 MPPT-uri și maximum 20 de stringuri, iar documentația Solis prezintă STS-ul integrat în ansamblul de electronică de putere. Producătorul indică un timp de comutare pentru backup mai mic de 10 ms.
Termenul corect este MPPT, nu „MPT”. MPPT-ul urmărește punctul de putere maximă al stringurilor fotovoltaice. STS înseamnă static transfer switch și permite trecerea rapidă între funcționarea legată la rețea și alimentarea în regim de rezervă. Existența lui nu înseamnă că orice consumator al firmei poate fi susținut automat: tabloul de backup, selectivitatea protecțiilor, curenții de pornire și puterea simultană trebuie proiectate pentru instalația reală.
Specificațiile esențiale ale configurației 261 kWh / 125 kW
| Caracteristică | Valoare declarată de Solis |
|---|---|
| Energie nominală | 261,2 kWh |
| Energie utilizabilă declarată | 258,3 kWh |
| Putere nominală invertor | 125 kW |
| Chimie celule | LFP, 3,2 V / 314 Ah |
| Configurație baterie | 1P260S, 13 pack-uri |
| Tensiune nominală baterie | 832 V |
| Domeniu de funcționare baterie | 754–936 V |
| Putere PV utilizabilă maximă | 250 kW |
| MPPT-uri / stringuri maxime | 10 / 20 |
| Domeniu MPPT | 150–950 V |
| Tensiune PV maximă | 1.000 V |
| Comutare backup | sub 10 ms |
| Protecție carcasă | IP55 cabinet, IP66 invertor |
| Dimensiuni sistem | 1.850 × 2.230 × 1.600 mm |
| Masă declarată | 2.900 kg cabinet + 170 kg invertor |
Energia utilizabilă de 258,3 kWh este declarată la 30–35°C, 0,3C și 100% DOD, în prima lună de la fabricație. Valorile trebuie citite pentru revizia exactă a produsului. Fișa utilizată aici este documentația globală EverCore V1.6 pentru gama 100–261 kWh / 50–125 kW, verificată la 29 octombrie 2026. Pentru proiect se verifică documentul livrat împreună cu echipamentul și cerințele locale de racordare.
Ce înseamnă raportul 261 kWh / 125 kW
Raportul energie/putere oferă o primă estimare a duratei de descărcare la putere constantă:
261,2 kWh ÷ 125 kW = aproximativ 2,09 ore.
Acesta este un calcul ideal, bazat pe energia nominală. Nu reprezintă o autonomie garantată. În exploatare se ține cont de rezerva minimă de SOC, pierderile de conversie, temperatura, degradarea în timp și limitările impuse de BMS sau EMS.
La o sarcină medie de 100 kW, calculul ideal ar fi:
261,2 kWh ÷ 100 kW = aproximativ 2,61 ore.
Dacă proiectantul păstrează, de exemplu, 15% din energie drept rezervă operațională, energia luată în calcul înaintea pierderilor scade la aproximativ 222 kWh. La 100 kW rezultă aproximativ 2,22 ore. Procentul de rezervă este doar un exemplu de calcul; setarea corectă depinde de obiectivul proiectului și de condițiile producătorului.
Fișa indică o rată maximă de ciclu de 0,5P. Aplicată energiei nominale, aceasta corespunde aproximativ unei puteri de 130,6 kW, apropiată de puterea invertorului de 125 kW. Dimensionarea finală rămâne limitată de cea mai restrictivă componentă și de condițiile din proiect.
La ce folosesc cele 10 MPPT-uri
Cele 10 MPPT-uri permit împărțirea câmpului fotovoltaic în grupuri care pot avea orientări sau condiții electrice diferite. Sistemul acceptă până la 20 de stringuri, câte două intrări maxime pentru fiecare MPPT în configurația declarată. Acest lucru poate ajuta pe acoperișuri industriale cu mai multe ape sau zone cu umbrire diferită.
Totuși, numărul mare de MPPT-uri nu elimină verificarea stringurilor. Pentru fiecare grup se calculează:
- tensiunea în gol la temperatura minimă;
- tensiunea de lucru în domeniul MPPT de 150–950 V;
- curentul maxim și curentul de scurtcircuit;
- numărul de module în serie;
- compatibilitatea modulelor conectate pe același MPPT.
Fișa declară maximum 42 A curent de intrare și 60 A curent de scurtcircuit pentru fiecare dintre cele 10 intrări MPPT, însă aceste valori trebuie corelate cu arhitectura exactă a stringurilor și cu modulele alese. Pentru opțiunile disponibile poți consulta categoria de panouri fotovoltaice, fără a presupune compatibilitatea doar din puterea nominală a modulului.
STS integrat: ce rezolvă și ce nu rezolvă
Solis descrie integrarea PCS, PV, STS și EMS într-un singur modul cu un controler centralizat. STS-ul contribuie la comutarea rapidă spre funcționarea de backup. Fișa indică o comutare sub 10 ms, o valoare potrivită pentru multe sarcini, dar verificarea sarcinilor sensibile trebuie făcută separat.
STS-ul nu înlocuiește proiectul electric. Sunt necesare delimitarea circuitelor de backup, protecțiile AC și DC, împământarea, coordonarea cu instalația existentă și studiul curenților de pornire. Motoarele, compresoarele, pompele și utilajele pot solicita pentru scurt timp o putere mult mai mare decât consumul lor nominal.
Documentația declară pentru modelul de 125 kW o putere aparentă maximă în regim off-grid de 1,6 ori puterea nominală timp de 200 ms. Această rezervă de foarte scurtă durată nu trebuie tratată ca putere continuă și nici ca soluție universală pentru pornirea oricărui motor.
Pentru integrarea în instalația firmei sunt relevante și tablourile electrice și protecțiile, nu doar cabinetul de stocare.
Când are sens un BESS de această dimensiune
O soluție de 261 kWh poate fi analizată pentru mai multe obiective:
Mutarea energiei solare spre seară
Energia produsă în orele cu soare poate fi folosită după terminarea producției. Beneficiul depinde de profilul măsurat la 15 minute sau mai detaliat, nu numai de totalul lunar din factură.
Reducerea vârfurilor de putere
Prin peak shaving, bateria poate limita vârfurile scurte de consum. Pentru o evaluare corectă sunt necesare curba de sarcină, durata vârfurilor și condițiile contractului de furnizare.
Backup pentru procese selectate
Pot fi menținute circuite critice, în limita puterii și energiei disponibile. O hală cu sarcină medie de 80 kW are alte cerințe decât un centru logistic cu motoare mari și porniri simultane.
Participarea la strategii EMS
EMS-ul poate coordona producția, consumul, stocarea și limitele de putere. Strategia trebuie configurată după obiectiv: autoconsum, reducerea vârfului, rezervă de energie sau funcționare de backup.
Poți vedea sistemele comerciale și industriale C&I / BESS din catalogul Voltora și ghidul general despre baterii fotovoltaice și stocare.
Ce trebuie verificat înainte de ofertare
O ofertă serioasă pentru stocare comercială pornește de la date, nu de la capacitatea aleasă din catalog. Sunt necesare cel puțin:
- curba de consum și puterea maximă măsurată;
- schema monofilară și puterea aprobată a branșamentului;
- puterea fotovoltaică existentă sau planificată;
- lista consumatorilor care trebuie menținuți la întrerupere;
- curenții de pornire ai motoarelor și utilajelor;
- spațiul, accesul pentru manipulare și condițiile de mediu;
- strategia EMS și rezerva minimă de SOC;
- cerințele operatorului de distribuție și protecțiile instalației.
Masa sistemului este relevantă: documentația indică 2.900 kg pentru cabinet și 170 kg pentru invertor. Fundația, distanțele de acces, ventilația, traseele de cabluri și intervenția în caz de urgență fac parte din proiectare.
IP55 sau IP65?
Pentru configurația analizată, documentația oficială declară IP55 pentru cabinet și IP66 pentru invertor. Nu este corect ca întregul sistem să fie prezentat generic drept IP65. Gradul de protecție nu elimină cerințele privind amplasarea, evacuarea apei, expunerea, mentenanța și distanțele recomandate de producător.
Cicluri și eficiență: cum citim valorile
Fișa menționează 8.000 de cicluri pentru celulă, cu condiții de test declarate: 25 ± 2°C, rată de 0,5P și prag SOH de 70%. Aceasta este o valoare furnizată pentru celulă și nu trebuie transformată automat într-o garanție comercială a întregului sistem.
Eficiența maximă de ciclu indicată este 89%, tot în condițiile de test precizate. Calculul economic trebuie să folosească ipoteze realiste privind energia disponibilă, pierderile, tarifele, numărul de cicluri și degradarea. Fără aceste date, o perioadă de amortizare ar fi doar o presupunere.
Concluzie
Solis EverCore 261 kWh / 125 kW integrează stocarea, invertorul, 10 MPPT-uri, STS-ul și EMS-ul într-o arhitectură destinată aplicațiilor comerciale și industriale. Poate primi până la 250 kW de putere fotovoltaică utilizabilă conform fișei și oferă comutare pentru backup sub 10 ms, dar performanța reală depinde de proiectarea instalației și de profilul sarcinilor.
Pentru dimensionare, trimite către Voltora curba de consum, schema instalației și lista circuitelor critice. Folosește pagina de contact pentru o analiză tehnică și o configurație adaptată proiectului.
Surse tehnice
- SolisStorage, *EverCore-(100–261)kWh-(50–125)kW Global Datasheet*, versiunea afișată V1.6, 25 martie 2026.
- SolisStorage, *EverCore ESS Global Flyer*, versiunea afișată V1.7, 29 aprilie 2026.
- Solis, comunicatul oficial de lansare EverCore, 12 noiembrie 2025.
Fișa tehnică oficială SolisStorage V1.6
Adaugă comentariu