BYD HVS vs HVM: diferențe și cum alegi bateria
În comparația BYD HVS vs HVM, capacitatea în kWh este doar primul criteriu. Cele două familii Battery-Box Premium folosesc module diferite, au tensiuni diferite și nu permit automat aceleași configurații pe orice invertor. O baterie cu mai multă energie poate fi nepotrivită dacă numărul modulelor sau revizia sistemului nu sunt acceptate.
Alege întâi combinația aprobată baterie–invertor, apoi capacitatea și posibilitatea extinderii. Ghidul compară Battery-Box Premium HVS și HVM folosind fișele publicate pentru BCU 2.0. Revizia efectiv livrată se confirmă în ofertă; denumirile HVS+ și HVM+ nu trebuie tratate automat ca fiind aceeași variantă.
BYD HVS vs HVM: diferențele principale
| Criteriu | Battery-Box Premium HVS | Battery-Box Premium HVM |
|---|---|---|
| Energie per modul | 2,56 kWh | 2,76 kWh |
| Tensiune nominală per modul | 102,4 V | 51,2 V |
| Module într-un turn, conform gamei | 2–5 | 3–8 |
| Energie utilizabilă DC per turn, în condițiile fișei | 5,12–12,8 kWh | 8,28–22,08 kWh |
| Curent maxim de ieșire indicat în fișă | 25 A | 50 A |
| Ce limitează alegerea finală | Invertorul, firmware-ul și configurația aprobată | Invertorul, firmware-ul și configurația aprobată |
Intervalele descriu familia de baterii, nu toate combinațiile acceptate de fiecare invertor. Deși un turn HVM poate începe de la trei module, anumite invertoare cer minimum patru. Ambele familii sunt sisteme de înaltă tensiune: faptul că un modul HVM are 51,2 V nu înseamnă că turnul HVM este o baterie LV pentru un invertor de 48 V.
Pentru principiile generale ale celor două arhitecturi, vezi ghidul Voltora despre baterii HV și LV. Aici alegerea se face între două familii HV, nu între un sistem HV și unul LV.
Exemplu practic: HVS 10.2 sau HVM 11.0?
Două opțiuni apropiate din catalog sunt BYD Battery-Box Premium HVS 10.2 și BYD Battery-Box Premium HVM 11.0. Ambele au patru module, însă energia utilizabilă DC declarată în fișe este 10,24 kWh, respectiv 11,04 kWh. Diferența este de 0,8 kWh.
La un consum constant ipotetic de 800 W, acești 0,8 kWh ar reprezenta ideal o oră suplimentară. Este un calcul orientativ: rezerva configurată, pierderile și variațiile consumului modifică energia efectiv disponibilă pentru casă. Nu este o autonomie garantată.
Mai important, tensiunile nominale ale acestor două configurații sunt 409,6 V și 204,8 V. Așadar, două baterii apropiate ca energie nu solicită invertorul în același punct de tensiune și curent. Nu le înlocui una cu cealaltă numai pentru că ambele sunt descrise drept „aproximativ 10 kWh”.
De ce 50 A nu înseamnă automat putere dublă
Curentul bateriei trebuie analizat împreună cu tensiunea. Relația electrică simplificată este P = U × I. Pentru exemplele de mai sus, folosind tensiunea nominală și curentul maxim de ieșire din fișă, obținem:
- HVS 10.2: 409,6 V × 25 A = 10.240 W;
- HVM 11.0: 204,8 V × 50 A = 10.240 W.
Calculul arată de ce o comparație numai în amperi poate induce în eroare. Rezultatul nu este o promisiune de 10,24 kW AC disponibili permanent. Tensiunea variază, iar puterea reală este limitată de baterie, invertor, temperatură și setări. Pentru alimentarea unui consumator mare se verifică ansamblul, inclusiv vârful de pornire și regimul de backup.
Compatibilitatea începe cu modelul complet al invertorului
Lista oficială BYD pentru BCU 2.0, versiunea V2.22 actualizată la 10 octombrie 2026, precizează seriile de invertoare, numărul modulelor și versiunile minime de firmware. O mențiune generală precum „compatibil cu Fronius” nu este suficientă pentru comandă.
Un exemplu din listă: pentru Fronius Symo GEN24 Plus sunt indicate 2–5 module HVS și 4–8 module HVM, cu respectarea cerințelor software. Prin urmare, configurația HVM cu trei module nu rezultă automat ca acceptată pe această familie, deși există în gama BYD. Pentru alte modele și revizii se consultă rândul și notele lor.
Cere ca oferta să identifice invertorul, familia bateriei, BCU-ul, numărul modulelor și condițiile de punere în funcțiune. Pentru un sistem existent sunt utile etichetele echipamentelor și versiunile software, nu doar o fotografie a carcasei.
Cum planifici extinderea fără o achiziție greșită
La o baterie modulară, „extensibilă” nu înseamnă că orice modul poate fi adăugat în orice moment. BYD cere separarea modulelor HVS de cele HVM; acestea nu se amestecă în același turn. Procedura de extindere verifică inclusiv starea de încărcare a modulelor și actualizarea configurației.
Înainte să comanzi un modul HVM de 2,76 kWh, confirmă că sistemul existent este HVM, că varianta este potrivită și că invertorul acceptă noul număr de module. Montajul și alinierea stării de încărcare se fac de personal calificat, după procedura reviziei instalate.
Pentru turnuri în paralel, ghidul de service cere același tip și aceeași cantitate de module în turnuri. Limitele și accesoriile depind și de invertor. Nu transforma capacitatea maximă promovată pentru o familie într-o promisiune că instalația ta poate fi extinsă până la acea valoare.
Când merită analizată fiecare variantă
HVS: când configurația aprobată acoperă necesarul
HVS merită evaluată dacă invertorul o acceptă, capacitatea disponibilă se potrivește consumului și planul de extindere rămâne realist. Nu este necesar să alegi bateria cu cel mai mare turn posibil atunci când consumul de seară și surplusul zilnic nu justifică investiția.
HVM: când ai nevoie de o capacitate mai mare într-un turn
HVM oferă în gamă mai multe trepte de capacitate și un plafon mai ridicat per turn. Acest lucru poate conta pentru o locuință cu necesar mare după apus, însă trebuie verificat și dacă panourile pot reîncărca bateria în perioadele relevante. O baterie supradimensionată poate rămâne parțial utilizată.
Pornește de la măsurători ale consumului și ale energiei exportate, preferabil pentru mai multe zile și anotimpuri. Pentru metoda de dimensionare, consultă ghidul de alegere între 10 și 15 kWh; comparația HVS/HVM rezolvă alegerea echipamentului după stabilirea necesarului.
Ce compari în oferta completă
Compară pachete echivalente, cu module, unitate de control, bază, accesorii necesare, montaj și punere în funcțiune clar identificate. Prețul unui modul separat nu se compară direct cu prețul unui turn complet. Pentru o extindere, include și verificarea instalației existente.
Energia utilizabilă din fișele BYD este măsurată în condiții de test specificate, iar producătorul precizează că energia utilizabilă a sistemului poate varia cu invertorul. Nu considera automat că valoarea DC ajunge integral la consumatori și nu aplica încă o reducere arbitrară pentru a „corecta” o capacitate deja declarată utilizabilă. Separă energia bateriei, rezerva aleasă și pierderile sistemului.
Întrebări frecvente
HVS sau HVM este „mai bună”?
Nu există un câștigător universal. Varianta potrivită este cea aprobată pentru invertor, dimensionată după consum și compatibilă cu planul de extindere.
Un modul HVM funcționează singur pe un invertor LV?
Nu trata modulul unui turn HV ca pe o baterie LV independentă. Tensiunea scrisă pe modul nu dovedește compatibilitatea cu o intrare de baterie de 48 V.
O baterie BYD garantează backup pentru toată casa?
Nu. Schema electrică, funcțiile invertorului și puterea disponibilă stabilesc consumatorii susținuți. Vezi diferențele dintre PV Point și Full Backup la Fronius GEN24 înainte să alegi configurația de rezervă.
Alege configurația BYD împreună cu invertorul
Compară bateriile BYD din catalogul Voltora după model, module și revizie. Pentru o ofertă adaptată instalației, transmite consumul după apus, codul invertorului și obiectivul urmărit: autoconsum, extindere sau backup. Prin serviciile Voltora de consultanță și instalare poți solicita verificarea combinației înainte de comandă.
Documentare verificată la 15 octombrie 2026: fișa oficială HVS pentru BCU 2.0; fișa oficială HVM pentru BCU 2.0; lista BYD de compatibilitate V2.22, 10.10.2026; ghidul de service BCU 2.0, V1.1. Imagine reprezentativă: BYD Battery-Box Premium HVS din catalogul Voltora.
Adaugă comentariu